Trh se opět mění! Budou nemovitosti levnější?

19.12.2016

Jsme v druhé polovině prosince a za námi jsou dvě čerstvé změny. Mohou mít v konečném důsledku vliv na ceny nemovitostí?

1. Daň

Jednou výraznou změnou je plátcovství daně z nabytí, o kterém jsem psal v listopadu. Majitelům nemovitostí tedy v podstatě zůstane z ceny o 4% více, dokud na tuto změnu nedokáže trh odpovědět sníženou poptávkou. Nebo očekávate, že prodávající na to zareagují plošnými slevami? "Těžko, Anežko..."

Kupující si tedy k ceně inzerovaných nemovitostí musejí připočítat 4%, která budou muset zaplatit navíc. Na jižní moravě je navíc oblíbeným trendem realitních makléřů nezahrnovat provizi do kupní ceny. Výsledná částka, kterou zaplatí kupující, může tedy být i o 9% vyšší než je cena uvedená v inzerátu. Budou se kupující dnes více rozmýšlet? A hlavně... budou "na to mít"?

Stále je dobrá doba na prodej

Nabídka je stále velmi malá a ceny rekordní. Zjsitěte si ZDE jakou cenu má Vaše nemovitost dnes.

2. Hypotéky

Dalším milníkem je změna zákona o úvěru, která proběhla 1. prosince. Mění se například podmínky pro sankce za předčasné splacení hypotéky, či podmínky úvěrů poskytovaných stavebními spořitelnami.

Podle mých zdrojů se úroky hypoték zvedají v průměru o 0,7%. Navíc se zpřísňují podmínky profinancování kupních cen, a kupující dnes potřebují více hotovosti, než dříve.

Co myslíte? Sníží se tím poptávka a následně i ceny nemovitostí? Napište do diskuze Váš názor.