Ovlivní koronavirus cenu nemovitostí?

15.03.2020

Obecně je trh s nemovitostmi považován za poměrně stabilní a konzervativní oblast ekonomiky. A to zejména ve střední Evropě, kde je stále preferováno robustní stavebnictví a bytelné cihlové domy, které vydrží několik dekád. Pozemky a budovy navíc nejsou ničeny rozsáhlými povodněmi či zemětřeseními, jako je tomu v některých zemích mimo Evropu.

Dlouho se mi nedařilo najít žádnou spojitost mezi šířením koronaviru zvaného COVID-19 a možností budoucího vlivu na trh s nemovitostmi v ČR či jiných státech. Rád bych ji vydedukoval s dostatečným předstihem, abych mohl včas upozornit ostatní. Nemusel jsem však hledat dlouho, první problém vyvstal přímo přede mnou.

Kolaps turismu

Na začátku března služby Airbnb a booking.com** oznámily svým klientům jednostrannou změnu všeobecných smluvních podmínek, na základě kterých zrušila v oblastech nejvíce zasažených koronavirem COVID-19 storno poplatky a výběr provizí za zrušené rezervace hostů.

Na nemovitostech, které jsou nakoupeny investičně za účelem krátkodobých pronájmů, se začaly ve velkém rušit rezervace. Ať už kvůli těmto benevolentním opatřením, omezením a zákazům jednotlivých států, týkajících se cestování a pobytů v zahraničí, nebo panice z cestování, nemožnosti návratu či hrozící karantény.

Sám několika klientům takové investiční nemovitosti spravuji. Jejich pořizovací hodnota často bývá vyšší, jelikož i výnosnost se pohybuje zpravidla okolo 150 - 200% oproti dlouhodobé variantě pronajímání (s dobrou agendou a vhodnou nemovitostí se dá dosáhnout i na 300%).

Záleží na tom, jak dlouho chceme panikařit

Jak jsem již zmiňoval výše, realitní trh je poměrně stabilní a jen tak něco s ním nezacloumá. Předpokládám na jaře 2020 ústup koronaviru a snižování počtu nakažených. Pokud by však bezpečnostní opatření, setrvačnost následků, či pouhé paniky okolo koronaviru COVID-19, mělo trvat déle, než několik měsíců, může to mít na realitní trh s odstupem 2-4 kvartálů znatelný dopad.

V posledních dvou letech trend nákupu investičních bytů raketově narůstal. Samozřejmě s jejich oblíbeností ruku v ruce šla i cena. Slabý či nulový výnos z krátkodobých pronájmů nyní některé majitele donutí byty pronajmout dlouhodobě, s nižším výnosem. Přestože průměrná tržní cena dlouhodobého nájemného v posledních letech narůstá (zejména kvůli zpřísňování hypoték a zdražování priboru), bude nadále růst jen pozvolna. Budoucí prodejní ceny nemovitostí v centrech velkých měst mohou zaznamenat pokles, v případě, že se turismus v létě neobnoví. To také kaskádovitě ovlivní cenu ostatních nemovitostí na trhu.

**mezinárodní internetové platformy poskytující zprostředkování krátkodobých pronájmů.

 Dominik Tyl, 2020