A kde chcete "Brnět" Vy?

15.12.2016

"...nachází se v žádané lokalitě." Znáte toto klišovité sdělení na konci inzerátů? Mělo by nás to asi přesvědčit, že je o nemovitost velký zájem, ale po pravdě.. Jaký to na vás má vliv? Důvody, proč někde chceme a jinde nechceme bydlet, se samozřejmě u každého liší. Pro někoho bude lukrativní bydlet nablízku prababičky, pro jiného bude zase životně důležité zůstat v pomyslném trojúhleníku mezi jeho nejoblíbenějšími vinárnami.

Z nespočtu schůzek a desítek hodin rozhovorů s lidmi, kteří chtěli koupit nemovitost, jsem vysledoval, že některé lokality upřednostňují před jinými. 

Na toto téma jsem pro vás vytvořil mapu atraktivity brněnských lokalit, která vyobrazuje poměr těchto nejčastějších preferencí: občanská vybavenost, množství zeleně, sociální úroveň a úroveň služeb, čistota ovzduší a udržovanost ulic, dostupnost, klid okolí, poměr obytné/průmyslové zóny, možnosti účelu využití nemovitostí.

Kupodivu nepříliš velký vliv má dostupnost k centru města. Naopak hodně rozhoduje sociální úroveň. S tou jde ruku v ruce i to, v jakém poměru se v nemovitostech nacházejí přímo vlastníci či nájemníci. Například v panelovém sídlišti, kde se sousedi střídají častěji (resp. v bytech převážně k pronájmu), není obytná oblast tak sociálně "pevná" jako například v satelitním městečku, kde se sousedi i jejich děti dobře znají a navzájem se zvou na grilovačky.

Ten nejvyšší stupeň atraktivity pro vás však nemusí být rozhodující parametr. Preferujete nakoupit raději levněji, ale přece? Nebo koupit byt na ivestici k následnému pronájmu? Pak je možné se orientovat na lokality s nižší atraktivitou. Platí totiž logické pravidlo, že čím méně atraktivní lokalita, tím nižší cena. V případě, že už vlastníte nemovitost a zajímalo by vás jakou má dnes cenu, můžete to zjistit ZDE.

Věřím, že mapa vám pomůže ve výběru. Pokud nehledáte, ale víte o někom takovém ve vašem okolí, pošlete mu odkaz nebo sdílejte tento článek. Určitě ho to potěšíte.